کدینگ حسابداری چیست؟ سیستم حسابداری هلومگ

ترتیب چیدمان حساب‌ها یکی از موارد مهم در طراحی کدینگ به شمار می‌رود. در واقع کدینگ با چه حسابی شروع و به چه حسابی خاتمه یابد، با توجه به نوع فعالیت شرکت و حساب‌های تعریف شده برای آن اهمیت دارد. در این مقاله از پارمیس قصد داریم کمی در رابطه با روش‌های کدینگ حسابداری صحبت کنیم. سرگروه حساب ها همان حساب های اصلی هستند که براساس آن‌ها دسته‌بندی های کلی شکل می‌گیرد و شکل کلی حساب ها نشان داده می‌شوند. حساب کل، شامل حساب هایی هستند که برای اداره دارایی و سازمان امور مالیاتی اهمیت زیادی دارند و نتیجه عملکرد آن ها باید به این سازمان ها ارائه گردد. شرکت های تولیدی و بازرگانی در حوزه کسب و کار‌های بزرگ قرار می دارند و و لذا در شرکت های تولیدی و بازرگانی سیستم حسابداری به نسبت شرکت های دیگر، دارای پیچیدگی بیشتری بوده و نیاز به دسته بندی حساب‌ها به صورت دقیق و جامع دارد.

ویژگیهای نرم افزار حسابداری بازرگانی چیست؟

در قسمت بدهی جاری، حساب ‌ها و اسناد پرداختنی تجاری، اسناد پرداختنی، سفارشات و پیش دریافت ‌ها، ذخیره مالیات، سود سهام پرداختنی، سپرده‌ های پرداختنی، اعتبارات مالی دریافتنی کوتاه مدت قرار خواهد گرفت. دارایی‌ ثابت مشهود، استهلاک انباشته دارایی‌ ثابت مشهود، دارایی‌ در جریان تکیمل، دارایی‌ نامشهود، سرمایه‌گذاری‌ بلند مدت و  … از جمله دارایی های غیرجاری محسوب می‌شوند. حسابداری در این نوع کدینگ به صورت مخفف استفاده خواهد شد که برای به خاطر سپاردن آسانتر انجام می‌شود. به عنوان نمونه به حساب های دریافتنی کد “ح-د” استفاده می‌شود که حرف اول حساب‌هاست. لطفا برای در خواست جلسه نمایش نرم افزارهای طرح اندیشان پویا اطلاعات فرم زیر را تكمیل كنید تا در اسرع وقت جهت هماهنگی های بعدی با شما تماس گرفته شود. حاشیه فروش یکی از مباحثی است که محاسبه آن برای حسابداران بسیار حائز اهمیت می باشد.

کدینگ حسابداری چیست؟ سیستم حسابداری هلومگ

هر عملیاتی در این سیستم دارای کد است و حسابدار به کمک این کد می تواند عملیات حسابداری را به صورت کاملا صحیح و با دقت انجام دهد. ارکان اصلی سیستم حسابداری دارایی ها و بدهی ها و سرمایه است که کاملا ضروری هستند و حسابدار آنها را به اجزای ریزتری تبدیل می کند. راحت‌تر بگوییم شما می‌توانید به کمک قلم و کاغذ این کار را انجام دهید یا از نرم افزارهایی مانند اکسل کمک بگیرید. البته نرم افزار حسابداری بهترین ابزار برای کدینگ است، زیرا علاوه بر افزایش سرعت و دقت در اجرای کدینگ، همزمان ثبت داده‌های مالی نیز بر اساس آن انجام می‌شود. این کدها به صورتی تعیین می‌شوند که در آنها اقلام کالاها و خدماتی که قابلیت نقدشوندگی سریع دارند، در راس کدها قرار گیرند.

حساب کل:

اگر قصد یادگیری حسابداری از سطــح پایه تا پیشرفته را دارید با انتخاب پکیج جامع آموزش صفر تا صد حسابداری ویژه بازار کار تمام تکنیک‌ها و مهارت‌های کلیدی که لازم است برای ورود به این حرفه بیاموزید را بصورت یکجا در اختیار شما قرار خواهیم داد. شرکت حسابداری بیلان مهر زنده رود ، با 12 سال سابقه در حوزه حسابداری ، یکی از با تجربه ترین شرکتهای حسابداری در استان اصفهان می‌باشد. افتخار ما همکاری با مشتریانی است که از بزرگترین و موفق ترین شرکت ها و مراکز در سرار کشور می‌باشد. شیوه‌ی تعیین این کدها به صورتی است که کالاها و اقلام مختلف که قابلیت نقدشوندگی دارند باید در راس کدها قرار بگیرند. با این حساب سخت شدن فرایند نقدشوندگی باعث می‌شود کددهی پیچیده شود. کدینگ متوالی با نام کدینگ پی‌درپی و کدینگ سریالی هم شناخته می‌شود و شیوه‌ی انجام آن به این صورت است که اعداد به صورت پشت سر هم به داده‌ها تخصیص داده می‌شود.

انواع مختلفی از کدینگ با توجه به حجم محاسبات و زمینه‌های مختلف آن در حسابداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کدها تعریف جهانی یا استانداردی ندارند و توسط سرپرست حسابداری یا مدیر مالی تعیین می‌شوند. در یک تعریف کلی، کدینگ یک نوع از انواع دسته بندی حساب ها دوره حسابداری در تبریز در حسابداری است.

  • در حسابداری، حساب کل به سه گروه حساب دائم دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهم و نیز حساب‌های موقت سود و زیان تقسم می‌شود.
  • به‌عنوان مثال چون موجودی نقد و بانک اولین حساب از بخش دارایی‌های جاری است به آن کد 101 می‌دهند، 1 بیانگر دارایی‌های جاری و 01 نشان‌دهنده موجودی نقد و بانک است.
  • ویژگیهای نرم افزار حسابداری بازرگانی چیست؟ این سوالی است که بیشتر صاحبان کسب و کار که دارای شغل بازرگانی و خرید و فروش هستند از خود می پرسند؟ این سوال که نرم افزار حسابداری متناسب …
  • شرکت‌های تولیدی و بازرگانی در زمره کسب و کار‌های بزرگ قرار می‌گیرند و بر این اساس در شرکت‌های تولیدی و بازرگانی سیستم حسابداری به نسبت شرکت‌های دیگر، پیچیده‌تر بوده و نیاز به دسته بندی حساب‌ها به صورت دقیق بیشتر احساس می‌شود.
  • در ادامه به سطوح مختلف در کدینگ حسابداری و ساختار استاندارد آن می پردازیم، اما پیش از آن، برای درک بهتر مفهوم کدینگ باید انواع کدینگ در حسابداری و اهداف استفاده از آن را بررسی کنیم.