نصب اسانسور و هر آنچه باید راجع به آن بدانیم

اگر طراحی آسانسور از همان ابتدا به درستی انجام نشود، میتواند منجر به خسارات پرهزینه در مراحل بعدی شود. با توجه به طراحی صورت گرفته این نوع آسانسورها به دو بخش کلی گیرلس (بدون گیربکس) و گیربکس دار تقسیم می شوند که با توجه به شرایط محاسبات آسانسورها به صورت های مختلف مثال 1:1 یا 1:2 و غیره به جهت بکسل گذاری و به جهت سرویس به انواع آسانسورهای روم لس یا بدون موتورخانه و موتور خانه دا رتقسیم بندی کلی و متداول می گردند. بهره مندی گروه صنعتی سازیان از واحد تخصصی بازرگانی، واردات تامین، مشاوره طراحی و مدیریت اجرایی انواع آسانسور و پله برقی در جهت ایمنی و اسایش مشتریان و تضمین ارائه خدمات نوین و موثر با محوریت بهره وری از آخرین تکنولوژی روز دنیا ،سازیان با سالها تجربه در زمینه آسانسور و پله برقی با به کارگیری نیروهای متخصص و همگامی با پیشرفت روز دنیا موفق به برداشتن گام های موثری در صنعت اسانسور ساختمان شده است.

1. نصب درب طبقات، درب طبقات همان درب هایی هستند که بر روی جایگاه توقف کابین آسانسور در طبقات مختلف نصب می­شوند. سرویس آسانسور شامل مواردی از قبیل چک کردن و آچارکشی تمامی قطعات و ریزمجموعهها، کنترل کارکرد موتور و هرزگردها، کیفیت کنف سیم بکسلها و در صورت رویت برادهدهی، رسیدگی قبل از خرابی به آنها، تنظیم پاخور یا هم تراز بودن کابین با طبقات، کنترل قفلهای درب طبقات و روان بودن آنها است. اگر برنامه ریزی برای خرید و نصب انواع آسانسور، دقیق تنظیم شود و طبق برنامهریزی تمام کارها پیش برود، آسانسور ایده آل در ساختمان نصب می شود و کمک می کند که بازدهی ساختمان بالاتر برود و با ایمنی بیشتری کار کند. 5. در مرحله بعد برای نصب آسانسور، می بایست قطعات و اجزای مکانیکی نصب شوند. هنرجویان بعد از به اتمام رساندن دوره تحصیلی کاردانش امکان ادامه تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی را دارند.

انواع آسانسور های گیرلس بازدهی و راندمان بیشتری نسبت به آسانسورهای گیربکس دار و آسانسورهای هیدرولیک دارند.از این رو در پروژه های مهم اداری ، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.باید دانست اندازه کوچک موتور باعث شده است امکان کوچک کردن موتورخانه برای سازندگان ساختمان وجود داشته باشد. این شرکت با بهره گیری از متخصصان و کارشناسان حرفه ای و البته با سابقه درخشان در بیشتر استان های ایران و خارج از کشور توانسته تا به امروز آسانسورهای بیمارستانی ، اداری ، تجاری ، مسکونی ، خودروبر ، غذا بر ، باربر و بیمار بر بسیاری را با موفقیت نصب نماید از نمونه های اجرای این شرکت می توان به اداره گاز استان قم ، مجتمع های مسکونی قم ف فروشگاه نطنز کاشان و صدها پروژه مسکونی و تجاری مختلف را نام برد .شایان ذکر است شمردن این آسانسورها با محل نصب به دلیل مسائل امنیتی این سایت نمی گنجد ما مفتخریم با ارائه خدمات ویژه از قبیل مشاوره رایگان قبل از نصب ، خدمات پس از فروش 15 ساله و گارانتی قطعات سه ساله با لیست پیشنهادی شرکت در خدمت هموطنان خود باشیم و برای سهولت در خرید آسانسور به صورت مستقیم و بدون رابطه از تولید به مصرف فروشگاهی نیز در شهرستان قم تاسیس نموده و قطعات و لوازم آسانسور را با کیفیت عالی و قیمت مناسب به مصرف کنندگان عرضه میداریم.

انواع اسانسور

آسانسورهای ضد غبار برای کارخانه جات و واحدهای صنعتی خاص قابل استفاده می باشد. ساختمان های قدیمی که در زمان ساخت برای نصب اسانسور آماده نشده اند می توانند از فضایی در خارج یا داخل ساختمان برای نصب آن استفاده کنند. قیمت نصب آسانسور به همراه تجهیزات مورد نیاز آن ها به صورت میانگین تخمین زده میشود. عمدتاً در سیستم جابجایی این آسانسورها از جک های بالا رونده هیدرولیکی استفاده شده که درون فضای خود آسانسور قرار می گیرند و در نتیجه علاوه بر اشغال نمودن حداقل فضا (۶۶ سانتی متر) نیاز به چاهک، موتورخانه و وزنه را برطرف می سازند و حتی با برق تک فاز شهر نیز کار می کنند. نیروی محرکه این دسته از آسانسورها عموما با استفاده از یک الکترو موتور که به یک گیربکس کاهنده کوپل شده تامین می گردد. مجری اسانسور موظف است به کار فرما و یا خریدار نوع قطعات و لوازم مصرفی را با توضیح مناسب به وی معرفی کند، حتی اگر لازم شد نمونه واقعی قطعه را نشان دهد تا خیال مشتری بابت خرید محصول راحت باشد.

اگر آسانسور به صورت منظم بازرسی شود، هرگونه مشکل در سیم بکسل میتواند تشخیص داده شود و در نتیجه اصلاح شود. ساختار کلی این دستگاه متشکل از سیم بکسل، وزنه و فلکه است که بوسیله نیروی گیربکس و الکتروموتور، رشته طنابهای فولادی و سیم بکسلها، کابین را با توجه به پیام ارسالی به تابلو فرمان جابه جا میکند. آسانسوری است دائمیکه برای جابجایی کالا بین طبقات ساختمان میباشد و در طبقات مشخصی عمل میکند، دارای کابینی است که ابعاد آن به اشخاص اجازه استفاده را نمیدهد و در میان ریلهای منصوبه عمودی و با حداکثر 15 درجه انحراف، حرکت میکند. اما گاها در پروژه ها امکان استفاده از جرثقیل وجود ندارد ونصاب این دستگاه پس از نصب پایه تثبیت وکابین می تواند با راه اندازی کردن برق دستگاه ، با استفاده از وینچ امداد دستگاه به روش خود مونتاز عمل کرده ودستگاه را مونتاز نماید . در محاسبه ظرفیت های آسانسور برای هر فرد ۷۵ کیلو در نظر گرفته می شود علاوه بر آن قیمت نصاب میتواند با توجه به طبقات، ظرفیت و سایر موارد افزایش پیدا کند.

وظیفه این کلید تغییر وضعیت دستگاه از حالت خطر به حالت امن در هنگا بروز خطرات است. لذا در اینجا ضروری می دانیم که در این خصوص توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهیم . هنگام آماده شدن نصب سیستم آسانسور برای کسب و کار یا ملک خود، داشتن یک برنامه خوب و سنجیده ضروری است. ایجاد سرو صدا در آسانسور ، قطع و وصل برقی ، ایجاد لرزش های شدید در اسانسور کارگاهی که همه این مشکلات نیاز به یک تعمیرات ونگهدار با تجربه را ضروری می کند . آسانسور قلب ساختمان شماست و تنها گزینه ای که بیشترین استفاده را دارد و تقریبا قابل بروز رسانی و تعویض به صورت کلی مگر با صرف وقت و هزینه بسیار گزاف نیست . این سیستم های بالابر و آسانسورها در جاهای خاص صنعتی مانند کارخانه جات الیافت مصنوعی و صنایع پتروشیمی وکارخانجات سیمان، معادن، سیلو ها و غیره مورد استفاده قرارمی گیرند.

طراحی سیستم آسانسور، فرآیندی نیست که شما بتوانید در آخرین لحظه، تمام آنها را انجام دهید. یکی از حیاتی ترین بخشهای آسانسور، سکشن پاراشوت است که برای متوقف کردن کابین به کار میرود(حتی در اثر پاره شدن سیستم آویز). اچار کشی مداوم اسانسور کارگاهی ، روانکاری ،گریسکاری رولیک ها و بلبرینگها ، سفت و محکم کردن اتصالات از جمله سکشن ها ، سفت ومحکم نمودن دنده شانه ای ، چک کردن ترمزها ومگنتها ، چک کردن پاراشوت دستگاه ازجمله مواردی هستند که باید به صورت هفتگی وماهیانه چک شوند وچک لیست تهیه شود . حتما ابتدا اطلاعات لازم را کسب کرده و پس از چک کردن تمامی موارد آنگاه با شرکت مرتبط در رابطه با هزینه های نصب و راه اندازی آسانسور مذاکره کنید. علاوه بر این، یک آسانسور با طراحی خوب و زیبایی شناختی، میتواند برای کسب و کار یا ملک شما بسیار مفید باشد. کف کابین یا به تعبیری سکوی کابین آسانسور نیز لازم است از مصالح مناسب به نحوی طراحی و اجرا گردد که به راحتی بتواند وزن مسافرین و بار را تحمل کند.

با درب های جدید مسافران می توانند به راحتی و امنیت بیشتر از آسانسور استفاده نمایند. متریال استفاده شده در کابینهای مختلف متفاوت بوده، به همین جهت قیمتشان نیز با یکدیگر متفاوت است. در ساختمان های قدیمی که مجهز به فضای لازم جهت ساخت موتور خانه و چاله اسانسور نیست از آسانسور های خانگی یا هوم لیفت استفاده می گردد زیرا فضای کمی را اشغال می کند و علاوه بر آن تخریب زیادی را به دنبال ندارد.همچنین هزینه نصب آسانسور در ساختمان های سه طبقه به دلیل عدم نیاز به برق سه فاز دارای قیمت کمتری نسبت به ساختمان های 4 طبقه به بالاست که به برق سه فاز نیاز دارند. بنابراین این آسانسورها سرعت بسیار بالایی داشته و در ساختمانهایی با ارتفاع بلند مورد استفاده قرار میگیرند. در این آسانسورها از لحاظ ارتفاع محدودیتی وجود نداشته اما بهتر است تا ارتفاع سه طبقه از سیستم هیدرولیک و برای ارتفاعهای بالاتر از آن از سیستم کششی استفاده شود.

شرکت خدمات تعمیر و نگهداری و سرویس آسانسور سعی می کند در مرحله اول پس از نصب تا زمانی که گارانتی محصولات به پایان میرسد، تعمیرات و نگهداری را با هزینه هایی بسیار کمتر از حالت معمولی به مشتری خود ارائه دهد. کابین یکی از اجزایی است که در ظاهر آسانسور تاثیر بسیاری دارد و معمولا خریداران امروزی سعی در خرید کابینهای خوشطرح و لوکس دارند. آسانسورهای کارگاهی و صنعتی معمولا برای حمل افراد و بارهای بسیار سنگین تعبیه میشوند. آسانسور گیربکسی مدلی بسیار پر استفاده است. 2. جایگذاری و نصب ریل های آسانسور که مرحله بسیار مهمی است زیرا اگر ریل ها به درستی و متناسب با کابین آسانسور جایگذاری و نصب نشوند، آسانسور به هنگام حرکت دچار مشکل می­شود و گاهی حرکت نمی­کند.

آسانسور بیمارستانی، آسانسور های بیمار بر و بیمارستان با توجه به نوع کاربری خاصی که دارند و از آنها جهت جابه جایی تخت های بیمارستانی استفاده میشود که ابعاد آنها بزرگ است باید همه ازنظر ابعاد کابین و هم ازنظر سیستم های موتورخانه ای دارای استانداردهای مخصوص باشند. پاسخ: در کارگاه شرکت کلیه قطعات الکتریکال آسانسور موجود می باشند و هر کاراموز باید بصورت تک به تک کلیه مراحل نصب و راه اندازی الکتریکال آسانسور اعم از: نصب سه نوع تابلو فرمان آرمان فراز ، آریان و پارکنترل ، تنظیم جهت حرکت و سرعت موتور آسانسور ، نصب و سیم کشی جعبه ریویزیون ، سیم کشی و نصب شستی کابین آسانسور و شستی طبقات ، نصب کابل تراول ، نصب مگنت طبقات و شالتر ، نصب و سیم کشی برق کابین آسانسور و دیگر بخش های الکتریکال آسانسور را بصورت عملی انجام دهد.

چنانچه وزن کابین بیش از حد مجاز باشد، سنسور اورلود از حرکت کابین به دلایل امنیتی جلوگیری میکند. سنسور اورلود، یکی از سیستمهای امنیتی آسانسور محسوب میشود. سنسور درب یا فوتوسل، یک سنسور نوری است که بر روی بدنه کابین و مقابل درب نصب میشود که وظیفه آن شناسایی موانع مقابل درب است که درب به طور ناگهانی بسته نشود یا اگر شخص و تجهیزات به طور کامل وارد کابین نشده باشد، کابین ناگهان حرکت نکند. در واقع اگر مالک ساختمان یا مرکز تجاری یا اداری، بدون ارائه پایان کار و بدون دریافت مجوز اقدام به نصب آسانسور کند، جریمه سنگینی خواهد شد. از آنجایی که آسانسورها اغلب قهرمانان نادیده گرفته ساختمان هستند، احتمالاً برای طراحی آسانسور خوب تحسین زیادی از سمت دیگران دریافت نخواهید کرد. همچنین آدرس شرکت صنعت پژوهان نورین پانیذ جهت خرید آنلاین و دریافت لیست قیمت قطعات و اجزای اسانسور نظیر ریل ، گاورنر ، پاراشوت ، ضربه گیر ، تابلو فرمان ، سیم بکسل ، زنجیر جبران ، انواع کفشک ، یوک ، فلکه هرزگرد و …

ریل مناسب برای کابین و وزنه تعادل آسانسور را بر حسب ظرفیت ، ارتفاع و سرعت آسانسور می توان انتخاب نمود. به طور کلی می توان گفت سیم بکسل یا زنجیر جبران برای متعادل سازی و جبران وزن سیم بکسل های تعلیق و نصف وزن تراول کابل به کار می رود. وظیفه اصلی سنسور اورلود اندازه گیری وزن کابین است. ۳. آسانسورهای بدون شافت: آسانسورهای بدون شافت از یک کابین آسانسور مستطیلی شکل تشکیل شده، این آسانسورها اغلب به اندازه سایر گزینه ها جذاب نیستند، اما مقرون به صرفه ترند و به فضای کمتری هم احتیاج دارند. ساختمانهای بلند به آسانسورهای سریع و عریض نیاز دارند تا ترافیک را روان نگه دارند. آسانسورهای با بالابرهای هیدرولیکی و کابل های درام نیز به نوعی پنل دسترسی نیاز دارند که در داخل کابین ساخته شوند تا بتوان تعمیر و نگهداری را به طور منظم انجام داد. اما نگران نباشید آژیر خطر آماده است تا قطعات این مدل آسانسور را با بالاترین کیفیت برای شما تامین گرداند.

تعمیر اسانسور

طراحی آسانسور یکی از مراحل مهم در فرآیند ساخت و نصب آسانسور میباشد. اگر تمام مراحل را به درستی انجام دهید، قطعاً کارها در کوتاه مدت به پایان می رسد و ایمنی آسانسور هم تضمین می شود. به طور کلی دانش آموختگان در این رشته با مراحل زیر آشنا می شوند. در قوانین جدید هر نوع ساختمانی که احتمال دارد افراد معلول با صندلی چرخدار عبور و مرور نمائید بایستی به آسانسور تخت بر مجهز گردند. برنامهریزی و طراحی آسانسور بخش حیاتی بسیاری از پروژههای ساختمانی است، اما معمولاً در خط مقدم ذهن توسعهدهندگان، کارفرمایان یا معماران نیست.

اما هزینه نصب آسانسور برای ساختمان سه طبقه، بسیار مناسب تر از ساختمان های دیگر است چرا که متخصصان، بجز طبقه همکف فقط دو عدد ایستگاه برای آسانسور نصب می نمایند و این امر سبب می شود قیمت نصب کاهش آسانسور متالیفت یابد. نکته دیگر درمورد اسانسور هیدرولیکی این است که هزینه موتورهای هیدرولیک بسیار بالاتر از موتور آسانسور کششی میباشد بههمین خاطر در ایران کمتر از آسانسور هیدرولیکی استفاده میشود؛ همچنین نکته قابل توجه در آسانسورهای هیدرولیک این است که خیلی از افراد تصور میکنند مصرف برق این آسانسورها نسبت به آسانسورهای کششی بسیار بالاتر است ولی این مورد درست نیست؛ برخلاف تصور عمومی این آسانسورها مصرف برق بالایی ندارند چرا که کار موتور هیدرولیکی و فشار روغن فقط در حرکت به سمت بالا نیاز است و برای حرکت کابین آسانسور به سمت پایین نیازی به کار موتور و ایجاد فشار روغن نیست و برای حرکت به سمت پایین موتور هیدرولیکی خاموش است و فقط با با بازکردن شیر و تخلیه کنترل شده روغن جک هیدرولیک ، کابین آسانسور به آرامی به سمت پایین میرود.

قطعات اسانسور

از دیگر مزیت های اسانسور خانگی (هوم لیفت) نسبت به سیستم های مشابه، دارا بودن سیستم پشتیبان جهت پایین آمدن کابین و خارج نمودن افراد در زمان قطع برق می باشد. در این هنگام بیشتر موتورسازان ایرانی با پایین آمدن میزان فروش و بالا رفتن قیمت مواد اولیه با ضررهای سنگین مواجه شده که گاهی نیز به تعطیل شدن کارگاه های تولیدی آنها انجامید. علاوه بر آن، یکی از مهم ترین وظیفه آن ها از بین بردن ارتعاش هایی است که در اثر بالا و پایین رفتن کابین به موتور وارد می شود. علاوه بر آن، آهن کشی سبب می شود تا آسانسور درحین حرکت تکان نخورد و اجزا دچار آسیب نشوند. به طوری که ضربه گیر های جذب کننده انرژی آسانسور ، برای سرعت های تا یک متر بر ثانیه ، با استفاده از فنر یا لاستیک فشرده ، انرژی را جذب می کنند. این افزایش قیمت همچنین باعث ظهور تولید کنندگان ایرانی جدید در عرصه نورد و تولید ریل شد که امید است با استفاده از تکنولوژی های به روز و درست ،کیفیت و کمیت تولید آنها روز به روز افزایش یابد.