جدیدترین سی پی یو های کامپیوتر و قدرت پردازش آنها

پین روی مادر برد رو هم با پیچ گوشتی اتصال کوتاه کردم روشن نشد . اما بعد از اندکی صبوری و کار کردن با این برنامه به عنوان قویترین برنامه ریکاوری ، متوجه میشوید که با یکی بهترین نرم افزارهای بازیابی اطلاعات رو به رو هستید. نحوه تشخیص هارد معیوب رو مطالعه کنین. اگرچه برای اکثر کامپیوتر های رومیزی ، یک هارد 3.5 اینچی ارجح است. به طور مثال حداقل 4 اسلات رم، چند اسلات گرافیک برای قرار دادن بیش از یک گرافیک به صورت SLI یا CrossFire تعبیه شده است. اکثر سیستمها بین 500 گیگابایت تا 1 ترابایت ظرفیت ذخیرهسازی دارند که برای یک لپتاپ استاندارد، بیش از اندازهی مورد نیاز است. برای این که بهتر متوجه شوید اشاره میکنیم که این نوشته برای کلیدهای میانبر سیستمعامل ویندوز نوشته شده است. می توان با استفاده از یک فلش، کار نصب ویندوز روی SSD را انجام داد. CPU باید ۱۰۰% با سوکت CPUای که روی مادربرد شما است سازگار باشد تا بتواند کار کند. اسلاتها در نیمه پایینی مادربرد زیر سوکت CPU قرار دارند. همچنین سرعت پاسخگویی بیشتری نسبت به پل شمالی قدیمیتر دارند. این پل به عنوان پل میزبان نیز شناخته میشود.

کانکتورهای دستگاه ذخیره سازی داخلی بخشی هستند که ماژولهای حافظهی کامپیوتر، مانند هارد دیسکهای مکانیکی (HDD) و درایوهای حالت جامد (SSD) را میزبانی میکنند. بایوس یا Basic Input Output System بخشی است که تمام اطلاعات و تنظیمات مربوط به مادربرد ذخیره میشود. در مرحله اول، پردازنده دستوری که باید پردازش کند را از طرف حافظه مربوط به یک برنامه (از طریق RAM یا به صورت مستقیم) دریافت میکند. جدا از موارد فوق ، گاهی اوقات لازم است جامپرهای مربوط به هارد دیسک شما بررسی شود و همچنین اتصالات و کابل های مربوط به هارد دیسک ، رم ریدر ، فلاپی و سی دی رام بررسی گردند. به طور کل 2 نوع موس در بازار وجود دارد: ماوس معمولی و ماوس مخصوص بازی (گیمینگ). زیرا امروزه موتور های بازی سازی 3D مختلفی طراحی شده اند که در بازی های مختلف استفاده میشوند، به همین دلیل CPU با قدرت فرکانس بالا امکان اجرای بهتر این بازی ها را دارند.

پشتیبانی از ۵- ولت بخشی از استاندارد ISA است، اما سیستمهای جدیدی معمولاً فقط PCI هستند، بنابراین نیازی به این پشتیبانی ندارند. SATA کانکتوری استاندارد با رابط ۷ پین است. اگر به مادربردی نیاز دارید که از قابلیتهای SLI (رابط پیوند مقیاس پذیر) و اورکلاک پشتیبانی کند، باید یک مادربرد مناسب برای نیازهای خود پیدا کنید. IDE یک رابط ۴۰ پین است که به هارد دیسک را متصل میشود. 3- در پنجرهی Device Manager در زیر شاخهی IDE ATA/ATAPI controllers برروی Standard Dual Channel PCI IDE Controller راست کلیک کرده و گزینهی Uninstall را انتخاب کنید. در این مرحله، مادربرد در نهایت آماده توزیع است. در نهایت اگر با قطع کردن هیچ یک از قطعات ذکر شده ، همچنان سیستم شما در صفحه آرم مادربورد باقی ماند ، اتصالات سی دی رام را نیز تست کنید. چراکه این امر موجب ازبین رفتن اتصالات و در نهایت ازکار افتادگی قطعه میشود. اما نهایتاً سرش توسط سم زده میشود. اما انواع CD و DVD: سیدیهای معمولی ظرفیت ۷۰۰ مگابایت دارند. این پورتها در پشت کامپیوتر قرار دارند و اغلب دارای کد رنگی هستند. VRM (کوتاه شده voltage regulator module) که ماژول قدرت پردازنده یا PPM (کوتاه شده processor power module) نیز نامیده میشود، قطعهای است که بسیار شبیه به یک منبع تغذیه کامپیوتر (PSU) عمل میکند.

موس بی سیم 4 کلید به علت نوع طراحی خود، ارتفاع بسیار کم و طول کشیدهای دارد و به همین علت خوش دست می باشد. همان طور که اشاره کردیم، موس بی سیم بدون دانگل تا حدودی از موسهای دیگر گرانتر است. پردازنده Ryzen 9 3900X نسل سوم پردازندههایی با معماری 7 نانومتری Zen 2 است که توسط شرکت ای ام دی ساخته شده است و بالاترین سطح را در بین سریهای Ryzen 3000 دارد و همین امر طبیعتا موجب گرانتر شدن آن خواهد شد اما در کنار 16 هسته و 32 نخی که دارد کماکان میتواند بهترین انتخاب برای خریداران باشد. باتری CMOS (کوتاه شده Complementary Metal-oxide-semiconductor) اصطلاحی است که معمولاً برای توصیف مقدار کمی حافظه روی مادربرد رایانه که تنظیمات بایوس را ذخیره می کند، استفاده می شود. ولتاژ را کاهش میدهد، فرآیندی که در واقع چندین بار قبل از اینکه برق حتی به خانه شما برسد اتفاق میافتد تا CPU مقدار دقیق ولتاژ مورد نیاز خود را تامین کند.

این قطعات ذخیره سازی باید به مادربرد متصل شوند تا دادهها را ارسال و بازیابی کنند. مادربردی که در سطح متوسط رو به پایین دستهبندی میشود اگر دارای حداقل چهار چوک باشد خوب در نظر گرفته میشود، در حالی که مادربردهایی با کیفیت متوسط به بالا حداقل شش چوک دارند. تشخیص مادربرد با یک VRM خوب دشوار به نظر میرسد، اما در واقع سادهتر از آن چیزی است که فکر میکنید، زیرا تنها کاری که باید انجام دهید این است که تعداد چوکها را بشمارید. به طور خلاصه می توان گفت که core i7 نسبت به core i5 و core i5 نیز نسبت به core i3 قوی تر است اما یادتان باشد اعداد کنار نام پردازنده، فقط توان های نسبی آن ها را برای پردازش اطلاعات نمایش می دهد و نشانگر تعداد هسته های سی پی یو نخواهد بود. این عمل برای حفظ سلامت این قطعات صورت میگیرد.

باید یک سری آزمایشها را انجام دهند قبل از اینکه برای بستهبندی آماده شوند. در قسمت ماوس، روی فلش گسترش دهنده کلیک کنید، تا گزینههای بیشتری برای شما باز شود. در زیر علائم هشدار دهنده دیگری که باید مراقب آنها باشید را عنوان می کنیم. در این گونه موارد، CPU از مقادیر خروجی قبلی که در ثباتهای خود ذخیره کرده استفاده میکند تا نتیجه مقایسه را در یکی از ثباتهای دیگر خود، یا به عنوان خروجی باز گرداند. اگر قصد دارید CPU خود را اورکلاک کنید، نیاز به انتخاب این VRMهای با کیفیت بالا بسیار ضروری است. کامپیوتر های اولیه نظیر ENIAC برای انجام دادن وظایف مختلف و متفاوت لازم بود از نو سیمکشی شوند؛ به همین دلیل به این دسته از کامپیوترها، کامپیوترهای با برنامه ثابت یا Fixed-Program گفته می شد. در اینجا بهتر است به معرفی کوتاهی از مشخصات سی پی یوها بپردازیم تا تشخیص میزان قدرت آنها برای شما راحتتر باشد. مادربرد همچنین در یک کیسه آنتی استاتیک در اینجا بسته بندی میشود. کیسه آنتی استاتیک برای نگهداری قطعات الکترونیکی استفاده میشود. این قضیه همچنین سرعت پردازش دادهها را افزایش میدهد؛ زیرا الکترونها فاصله کمتری برای سفر دارند.

اگر تعجب میکنید که چرا مادربردها به صورت لایهای ساخته میشوند، پاسخ بسیار ساده است؛ صرفه جویی در فضا. چرا فرکانس CPU مختلف با یکدیگر متفاوت است؟ این نوع CPU ها برای انجام پردازش های سنگین، بازی، ادیت ویدئو و… برای این کار میتوانید لولههای شوفاژ را لمس کرده یا از دستبندهای مخصوصی که برای این منظور ساخته شدهاند استفاده کنید. کانکتورهای ذخیره سازی (Storage Device Connectors) همان طور که از نامشان پیداست برای اتصال ماژولهای ذخیره سازی به یکدیگر به منظور ایجاد یک شبکهی ذخیره سازی عمل میکنند. این پانچها برای فراهم نمودن فضا به منظور اتصالات و لحیم سایر بخشها صورت میگیرد.

زیبایی، ارگونومی، عملکرد، سرعت کلیدها، قیمت کیبورد گیمینگ و بسیاری از ویژگیهای دیگر در کیبوردهای گیمینگ با حساسیت سایت p30abzar بالایی رعایت میشوند. حال یک پردازنده و یا سی پی یو قوی، سرعت و عملکرد سیستم را میتوان تا حد بسیاری بالا برده و در نهایت استفاده از کامپیوتر را سادهتر کند. نیاز به ارتباط با CPU داشته باشند، اطلاعات باید از پل جنوبی به پل شمالی و در نهایت به CPU برود. با این حال، تراشه پل جنوبی روی مادربرد به صورت فیزیکی قرار دارد، اما معمولا با یک هیت سینک که لوگو برند مادربرد حک شده، پوشانده شده است. تولیدکننده های داخلی و خارجی معتبری اقدام به ساخت Mouse و Keyboard کرده اند بنابراین در این زمینه مشکلی نخواهید داشت.

در این مرحله دقت بالایی داشته باشید و سعی کنید یک هارد دیسک بسیار خوب و مناسب را برای سیستم تان انتخاب کنید. باتری CMOS را میتوان برای ریست بایوس پس از بروز رسانی ناموفق یا برای اورکلاک کردن رم استفاده کرد. فارسی کردن کیبورد در هردو سیستمعامل MacOS و Windows کار بسیار سادهای هستند و به سادگی قابل انجاماند. با بررسی دقیق، تراشه ROM را میتوان با متنی که روی آن چاپ شده و از طریق پینهای اتصالی، که آن را به برد متصل میکند، شناسایی کرد. بطور مثال زمانی که دارای یک پردازنده شش هسته ای هستیم و هر هسته فقط قادر به انجام یک دستور در یک زمان است، می گوییم آن سی پی یو (CPU) دارای شش هسته ای و شش ترد است. طبقه بندی هارد ها هم نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. پس از آن قطعات بزرگتر مانند کانکتورهای ۲۴ پین و درگاههای ورودی/خروجی با دست نصب میشوند. کانکتورهای پنل جلویی یا FPanel (کوتاه شده Front Panel Connectors) بلوکی از کانکتورها در مادربرد شما هستند که برق دستگاههایی مانند فنها، تنظیمات برق، LEDها، روشن/خاموش کردن، سوئیچهای بلندگو و پورتهای کیس کامپیوتر شما را کنترل میکنند.

بر خلاف RAM، که در آن اطلاعات با قطع برق از بین میرود، ROM محتویات را حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است حفظ میکند. همچنین اتصال ماوس به رایانه نیز از طریق یک دانگل USB صورت میگیرد و با هر دو دست نیز میتوان از آن استفاده کرد. شایان ذکر است که بسیاری از مادربردهایی که اجازه اورکلاک را دارند، به طور پیش فرض VRM بهتری دارند. بسیاری از برندهای تولید کننده مادربرد، محصولات گیمینگی را روانهی بازار کردهاند که مناسب گیمرهای عزیز میباشد. طبیعتا با بالا رفتن نرخ ارز و افزایش قیمت ملزومات آهنگسازی و ساخت موسیقی ، تهیه میدی کنترلر نیز برای بسیاری از آهنگسازان دشوار شده است.

DPI بیشتر برای گیمینگ سریع بهتر است زیرا سرعت واکنش شما را بالا میبرد. واکنش ماوس RF کمی بیشتر است و راهاندازی آن خیلی سادهتر است. درب کیس کامپیوترتان را باز کنید و تولیدکننده و شماره مدل مادربورد که روی آن هک شده است، ببینید. 9 حتی اگر تعداد برگههای زیادی را در مرورگر باز کرده باشید، به آخرین برگه سوئیچ میکند. این سرعت با مشخصه base به عنوان حداقل سرعت و turbo به معنای حداکثر سرعت تعیین میگردد. همین امکانات، از Cinebench R20 به عنوان یک ابزار تست استرس CPU فوق العاده ساخته است که میتواند رندر ویدیو سه بعدی را شبیه سازی کرده و سی پی یو را تا حد زیادی تحت فشار قرار دهد.

پس از پشت سر گذاشتن بازرسی دستی، مادربرد برای مرحلهی آزمایش کردن آماده است. گیکبنچ عملکرد تکهستهای و چندهستهای پردازندهی دستگاه شما را آزمایش میکند و امتیازی کلی برای آن در نظر میگیرد. قبل از اینکه مادربرد برای آزمایش آماده شود، باید بازرسی دستی را پشت سر بگذارد تا مطمئن شود که قطعات به درستی نصب شدهاند. PCB حتی قبل از اینکه به کارخانه برسد از قبل پانچ شده است. قبل از لحیم کاری از محل قرار گیری اجزا طبق طرحی که از پیش تعیین شده است اطمینان حاصل میکنند. امروزه غالب بردهای مدرن از کانکتورهای SATA (کوتاه شدهSerial Advanced Technology Attachment) استفاده میکنند. SMT (کوتاه شده Surface Mount Technology) فرآیندی است که قطعات کوچکتر روی مادربرد لحیم میشوند. کانکتور پاور ATX (کوتاه شده Advanced Technology eXtended) که در مادربردهای جدیدتر یافت میشود دارای کانکتورهای ۲۰ یا ۲۴ پین است. سطح برد نبایست متحمل آسیب، خراش و یا تراشیدگی شود.