بررسی و رفع مشکلات سی پی یو (CPU) لپ تاپ و کامپیوتر

همچنین نوع نامگذاری هر سی پی یو اطلاعات کاملی از ویژگیهای مختلف آن را به کاربر میدهد. پس از اتصال SSD به رایانه شخصی، آن را به MBR یا GPT مقدار دهی کنید. پردازشگرها و سختافزارهای کامپیوتری نوین و امروزی بهمنظور جلوگیری از سوختگی و بروز ضرر و زیانهای مالی از محافظهای ویژهای برخوردار میباشند که در صورت افزایش میزان حرارت از آستانه از پیش تعیین شده، با انجام خودکار اقداماتی همچون کاهش فرکانس، راهاندازی مجدد سیستمعامل، خاموش نمودن رایانه شخصی و … ، احتمال سوختن را با کاهش چشمگیری همراه میکنند، اما بروز مشکلات گوناگون در نتیجه افزایش میزان حرارت تولیدی هنوز هم بهعنوان یکی از اصلیترین عوامل موجود مطرح است. افزایش فرکانس پردازنده با بهبود توان پردازشی و تعداد دستورالعملهای قابل اجرا رابطه مستقیم داشته و این موضوع منجر به افزایش میزان حرارت تولیدی نیز میشود که در صورت ضعف در سیستم خنککننده سیپییو میتواند به سوختن آن منتهی شود، بنابراین تهیه و خرید یک کولر خنککننده قدرتمند از جمله لازمههای اورکلاک پردازنده محسوب میشود. اغلب پردازندههای رایانهای با افزایش اندک ولتاژ میتوانند به فرکانسهای بالاتر دست یافته یا به عبارتی دیگر بیشتر اورکلاک شوند، اما این موضوع با افزایش میزان حرارت تولیدی و بروز ناپایداریهای گوناگون در استفاده 24/7 رابطه مستقیم داشته و باید در محدوده خاصی انجام پذیرد.

نوسان برق و عدم پایداری در انتقال انرژی الکتریکی نه تنها برای پردازنده و رایانه شخصی، بلکه برای تمامی دستگاههای الکترونیکی مضر بوده و مشکلاتی همچون سوختگی را به دنبال دارد، بنابراین استفاده از محافظهای برق برای وسایل گران قیمت موجود در منزل بسیار پیشنهاد شده است. FSB یک رابط ارتباطی سختافزاری (Interface) یا مسیر ارتباطی اصلی بین CPU و RAM میباشد که البته میتواند قسمتهای دیگر سیستم مانند چیپست ها، کارتهای گرافیکی، حافظه اصلی سیستم، اکثر کارتهای PCI و سایر دستگاههای ورودی و خروجی را هم به یکدیگر وصل نماید. توضیح آسانی برای هرکدام از آنها خواهیم داشت و شما میتوانید با چهار نوع اصلی مادربردها آشنا شوید.

برای آنهایی که به دنبال اینترنت گردی و دیدن فیلم با دستگاه خود هستند، رم 2 گیگابایت مناسب است؛ اما اگر کاربری بخواهد از دستگاه برای فعالیت گرافیکی خود استفاده کند؛ مسلما باید بهدنبال حداقل رم ۸ گیگابایت باشد. اما برای موس های بازی قطعا باید بیشتر هزینه کرد. برای اینکه سی پی یو های گوشی ها کاملا با ساختار سی پی یو کامپیوتر متفاوت است. CPU کامپیوتر شما احتمالا توسط Intel یا AMD ساخته شده است. بیشتر سی پی یو های موجود در بازار از برندهای Intel یا AMD هستند که هر کدام مزایا و ویژگی مخصوص به خود را دارند.

اما یکی از مهمترین نکات، خرید ماوسی است که از آسیب دیدن انگشتان و مچ دست شما جلوگیری میکند. با این که با توجه به سرعت بالای حافظه پویا پیش بینی می شود که رایج ترین نوع راه باشد؛ اما به دلیل قیمت بالایی که دارد، امکان استفاده از آن در همه جا نیست. همچنین توجه کنید که سه نوع حافظه فلش در SSD ها وجود دارد که شامل سلول های تک سطح SLC با یک بیت در هر سلول، سلول های چند سطح MLC با دو بیت در هر سلول و سلول های سه سطح TLC با سه بیت در هر سلول می باشد که چنانچه اطلاعات تخصصی درباره آن ها ندارید، خوب است پیش از خرید حتما از متخصصین این حوزه راهنمایی بگیرید.

با این حال، شما باید PSU مناسب خود را انتخاب کرده و قبل از خرید، همهی گزینههای موجود را بررسی کنید. این امکان وجود دارد که ما فنها را برای به حداکثر رساندن ورود جریان هوا به داخل کیس تنظیم کنیم شما میتوانید فن های اگزوزی و فن های ورودی را در مقابل هم قرار دهید و این کار را انجام دهید، با این کار میتوانید قبل از اینکه هوای گرم مجدد در مجاورت قطعات گرم قرار بگیرد آن را به بیرون هدایت کنید فقط لازم است از مسدود نبودن جریان هوا نیز مطمئن باشید. فقط مهمترین نکته ای که باید در نظر بگیرید، این است که باید بین ظرفیت رم و پردازنده تناسب وجود داشته باشد؛ یعنی رم خیلی پایین نباشد و ظرفیت سی پی یو بالا باشد. اگر بخواهیم که به صورت تخصصی پاسخ دهیم، باید گفت که بهتر است اول از همه، رم و سی پی یو را بشناسیم. پیشوندی که برای پردازنده گوشی در نظر گرفته شده است U به معنی فوق کم مصرف، HQ به معنی عملکرد الای گرافیکی و HK به معنی قابلیت اورکلاک است.

در این حالت اگر دو دستورالعمل به پردازنده ارسال شود دستورالعمل 2 باید منتظر بماند تا دستورالعمل 1 اجرا شود و پس از آن نوبت دستورالعمل 2 شود که این روند کاری باعث کند شدن سرعت و کارایی پردازنده میشود؛ اما تراشهسازان با به کار بردن شیوههای جدید در ساخت پردازنده هر هسته فیزیکی پردازنده را به دو هستهی مجازی (Thread) تقسیمبندی میکنند که هر یک از این هستهها امکان اجرای یکرشته پردازش مجزا را دارد و این بدین معنی است که هر هسته با داشتن دو ترد، دو رشتهی پردازشی را بهطور همزمان میتواند اجرا نماید.AMD این تکنیک را در پردازندههای خود Simultaneous Threading یا به اختصار SMT نامگذاری کرده و اینتل هم هایپرتردینگ (Hyper Threading) را بر روی این تکنولوژی گذاشته است؛ یعنی اگر پردازنده ۲ هستهای باشد، این دو هسته هر کدام به ۲ هسته مجازی تقسیم میشوند که هر یک از آنها میتوانند یک دستورالعمل را بهصورت مجزا اجرا کنند، یعنی ما با دو هسته واقعی بهطور همزمان ۴ دستور اجرا میکنیم. نحوه قرار گیری این بازو بدین گونه است که بر روی هر دیسک به ازای هر هد یک بازوی مکانیکی وجود دارد که پس از اتصال قسمت چرخان بازو به هسته اصلی یا همان مغز هارد دیسک منتهی می شوند.

ماوس گیمینگ: این محصول دارای سه دکمه می باشد و برای بازی کردن راحت تر از آن بیشتر استفاده می شود این کالا قابلیت بسیار بالایی دارد و هر چقدرDPI یک ماوس بیشتر باشد حرکت ماوس بهتر می باشد تفاوت بسیاری در ماوسهای گیمینگ با ماوسهای معمولی وجود دارد و قیمت مناسب تری نسبت به ماوسهای دیگر دارد. هارد اینترنال دارای حافظه زیادی است که میتوانید فایلهای خیلی حجیم را نیز بر روی آن ذخیره کنید. علاوه بر مشکل شناخت علائم، دست خط باعث تولید جوهر دیجیتال میشود که برای برخی اپلیکیشن­ها کار می­کند ولی در این حالت، حافظه بیشتری برای ذخیره ورودی نیاز است و متن برای دستگاه، قابل خواندن نیست. حافظه نهان سطح یک یا حافظه نهان L1 که حافظه کش اولیه یا داخلی نام دارد و نزدیکترین حافظه به پردازنده میباشد؛ این حافظه سرعتبالا و حجم کمتری نسبت به دیگر سطوح حافظه کش دارد، حافظه کش L1 مهمترین دادهها را که برای پردازش لازم است درون خود ذخیره میکند زیرا پردازنده هنگام انجام یک دستورالعمل به اولین جایی که مراجعه میکند حافظه کش سطح یک میباشد. برای دریافت دستورالعمل های خاص برای سیستم عامل خود، با دستورالعمل همراه با درایور مشورت کنید. سرعت FSB را میتوانیم بهصورت دستی از طریق BIOS و یا دستکاری Jumper های سیستم بالا و پایین نماییم اما باید به این نکته توجه کنیم که سرعت FSB همیشه باید در یک حد نگهداشته شود، زیرا بالا بردن سرعت FSB یکی از مهمترین فاکتورهای Overclock است که اگر درست انجام نشود باعث بروز خطاهای بسیار بر روی سختافزار سیستم میشود.

این نشانه ها هم در هارد دیسک از نشانه های خرابی هارد به شمار میرود که ناشی از میلیون ها دلیل متفاوت است که میتواند به اون دلایت این فریز شدن هارد یا کند شدن هارد به وجود بیایند اما اگر بخواهیم نقصی که در پس این علائم وجود دارد را در نظر نگیریم راه حل پیشنهادی شرکت مشاور کامپیوتری رایانه کمک در این مواقع، تهیه کردن یک نسخه ی پشتیبانی یا بکاپ از اطلاعات شخصی و حائز اهمیت شما است. این نرم افزار همچنین به شما امکان دسترسی به رابط API خود را میدهد تا بتوانید ابزارهای دلخواه خود را ساخته و از سلامت و وضعیت هارد دیسک خود مطلع شوید. پیشنهاد میکنیم در صورتی که سیپییو شما سوخته است با اتصال یک کارت گرافیک به سیستم خود، سلامت پردازنده را کنترل نمایید. حتی اگر شما بهترین و جدیدترین پردازنده را در دستگاه خود استفاده کنید، در صورتی که ظرفیت رم و سطح دیگر قطعات پایین باشد، نمی توانید آن سرعت و کیفیت مورد نیاز خود را از پردازنده مشاهده کنید. Thread به یکرشته از دستورالعملهایی گفته میشود که برای پردازش به پردازنده ارسال میشوند این در صورتی است که هر پردازنده در حالت عادی قابلیت پردازش یک دستورالعمل را دارد که به آن Main میگویند.

فرکانس 3.0 گیگاهرتزی یک پردازنده شاید بتواند تا مرز 5.5 گیگاهرتز نیز اورکلاک شود، اما این موضوع فقط برای تست و ثبت رکورد بوده و برای استفاده 24/7 بدون شک امکانپذیر نیست. با یک موس بیسیم، دیگر نگرانی در مورد کابلهای به هم پیچیده ندارید. دیگر بازوی مهم رم است. در هر نسخه سیستم عامل ویندوز، همیشه اطلاعات اصلی و مهم در رم کامپیوتر بارگذاری می شود. 5- برروی سرشاخهی اصلی که نام کامپیوتر شما است و یا برروی سرشاخهی IDE ATA/ATAPI controllers راست کلیک کنید و برروی Scan for hardware changes کلیک کنید. پس باید دقت کنید که متناسب با انتظار و عملکردی که از سیستم خود دارید و با توجه به این که می خواهید در نهایت چه کاری را با آن انجام دهید، بهترین مدل پردازنده را انتخاب کنید. بخش عظیمی از فرآیند خنکسازی سیپییو بهصورت مستقیم توسط سیستم خنککننده بادی (فن) و یا آبی آن انجام میپذیرد. اینک خنککننده را نصب کنید. پیش از اقدام به تعویض خنککننده سیپییو مطمئن شوید که خمیر حرارتی دارید و یا این که از قبل روی خنککننده جدید قرار گرفته است. شکل ظاهری بسیار سادهی این پورتها اتصال ابزارها را بیش از پیش ساده کرده است.

هارد دیسک ونوار کاست از امکانات ذخیره سازی مغناطیسی یکسانی نیز استفاده می نمایند.در چنین مواردی می توان بسادگی اطلاعاتی را حذف و یا مجددا” بازنویسی کرد. هنگامی که پردازنده با تکرار پردازش اطلاعات مشابه مواجه می شود ، در حافظه Cache خود ، این اطلاعات تکراری را ذخیره می کند تا با سرعت بیشتری بتواند پردازش را انجام دهد . نصب سی پی یو روی مادربورد کامپیوتر از نظر سخت افزاری کار خیلی سختی نیست اما یه سری نکات هست که باید بدونید . باید توجه کرد که خنک کننده متناسب با توان مصرفی پردازنده انتخاب شود، مخصوصا در پردازنده های سری K اینتل، اما وجود تهویه مناسب در درون کیس و جریان هوای تازه نیز در افزایش راندمان کولر پردازنده بسیار تأثیرگذار است. بنابراین اورکلاک باید در محدوده قابل تحمل توسط سیپییو انجام شده و از افزایش بیش از اندازه فرکانس جلوگیری شود. را بهصورت مستقیم بر عهده داشته و در صورت غیبت آن، حتی فرآیند بوت سیستمعامل نیز به پایان نرسیده و عملکرد سیستم کاملاً مختل میشود، بنابراین تهیه و خرید واحد مناسب تأثیرات بسیاری را در جلوگیری از هدر رفت پتانسیل و صرفهجویی در مبالغ پرداختی به خود اختصاص داده و محافظت از این پردازشگر حیاتی و جلوگیری از سوختن آن امری کاملاً واجب محسوب میشود.

بعضی از آنها از وسط به دو بخش تقسیم میشوند و بنابراین به شما این اجازه را میدهند تا دستتان را آزادانه حرکت سایت p30abzar دهید. شما میتوانید به وسیله این موس بی سیم از فاصله ده متری با آن کار کنید و از شر سیمها رها شوید. از نظر زمانی حافظه پویا امکان دسترسی در حدود ۶۰ ثانیه را به پردازنده می دهد؛ این زمان برای استاتیک ده نانو ثانیه است. اما با هم به دورن چاه انداخته میشوند. شاید فکر کنید که پردازنده هسته اصلی است؛ اما اهمیت رم در تعیین سرعت اجرا اگر بیشتر از پردازنده نباشد، کمتر هم نیست. رم اساساً هسته اصلی هر رایانه و تلفن هوشمند به حساب می آید. این سایت یک ماشین حساب اساسی برای PSU نیست بنابراین تجزیه و تحلیل موجود در زمینه انرژی را به شما نخواهد داد و اورکلاکینگ را نیز در نظر نمیگیرد. بهطور مثال اگر توان حرارتی یک پردازنده 95 وات باشد شما باید خنککنندهای خریداری کنید که توانایی دفع این میزان گرما را داشته باشد و منبع تغذیهای تهیه کنید که بتواند انرژی کافی برای تداوم روند تغذیه اجزا را تأمین نماید همچنین پردازندههایی که اورکلاک بر روی آنها انجامشده حرارت بیشتری را تولید میکنند و به خنککنندههای مناسبتری نیاز دارند؛ بنابراین اطلاع از عدد TDP در پردازنده باعث میشود تا شما بتوانید سیستم خنککننده و منبع تغذیه مناسبی را برای سیستم خود تهیه کنید.

پردازنده (CPU) را میتوان بهعنوان اصلیترین و اساسیترین قطعه موجود در تشکیل پیکره یک رایانه شخصی دانست که عملکرد صحیح و بیعیب و نقص سیستم بدون وجود آن امکانپذیر نمیباشد. در مدلهایی که پردازنده به مادربرد لحیم شده است امکان تعویض CPU به تنهایی وجود ندارد و در صورت خرابی باید تعمیر یا مادر برد تعویض شود. با این حال اگر دستهای کوچک یا بزرگی دارید، حتما اندازهی ماوسها را مورد بررسی قرار دهید که مناسب با شما باشد. در واقع هرچه ابعاد ماوس بزرگتر باشد کار کردن با آن ساده است زیرا ماوس های کوچک برای کار طولانی خسته کننده هستند، توصیه ما این است که ابعاد متوسط را در نظر بگیرید.