آشنایی با انواع سیستم های تهویه مطبوع تهویه گستر راگا-اخگرتابش

در این مقاله سعی شده که هر دستگاه را به ترتیب معرفی و پیشنهاد کنیم. در ادامه ۷ نوع از بهترین و جدیدترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی را مطالعه میکنید. با این تفاوت که این دستگاه به طور کامل به وسیله برق راه اندازی شده و کار می کند. در این دستگاه عمل گرمایش، با استفاده از جریان الکتریسیته صورت می گیرد که این عمل در ایران مقرون به صرفه نخواهد بود. این سیستم سرمایشی و گرمایشی نیاز به موتور خانه و لوله کشی های آب و بویلر ندارد. این محصول توانایی سرمایش چندین واحد و بخش از این ساختمان ها را دارا است.

کولر آبی:

بنابرین در کل سال (چه در تابستان و چه در زمستان) هم برای سرمایش و هم گرمایش، گاز مصرف می شود. مصرف گاز برای سرمایش در تابستان، هزینه های سنگین مصرف برق در ساختمان را کاهش می دهد. یعنی با حرکت آب گرم و سرد به داخل کویل ها فعال می شود و جریان هوای مناسب با استفاده از فن ایجاد می کند.

داکت اسپلیت مناسب ترین وسیله برای تامین هوای گرم در زمستان و ایجاد هوای خنک در تابستان برای کلیه فضاها در یک واحد ساختمانی است که در داخل سقف کاذب تعبیه می شود و می توان توسط ترموستات آن را تنظیم کرد. می توان برای تهیه گرمایش به همان پکیج که برای گرمایش خانه نصب شده وصل شوند. کولرهای آبی مخصوصا در مناطق گرم و خشک زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. در کولر آبی، آب توسط پمپ به پوشال ها یا پد سلولزی هدایت شده و آن را خیس می کند. بعد از عبور هوا از لابه لای پوشال ها و یا پدهای خیس گرمای خود را از دست می دهد و باعث خنکی هوا می شود. چیلر سرمایشی خانگی نیز در دو مدل هوا خنک و آب خنک هستند، چیلرهای هوا خنک از هوای محیط اطراف و گردش آن برای خنک کردن کندانسور خود استفاده می کنند و نیازی به برج خنک کننده آب برای خنک سازی ندارند.

اپراتور جذب هوای گرم، کمپرسور متراک کننده گاز و کندانسور بیرونی و شیر انبساط؛ اصلی‌ترین اجزای کولر گازی هستند. فرآیند سرمادهی در اسپیلت‌ها بر مبنای سیکل تبرید تراکمی (تبخیر مایع مبرد به گاز در اپراتور) صورت گرفته و البته هرگز رطوبت ایجاد شده در کولر آبی را نباید از این سیستم‌ها انتظار داشت. مثل انواع چیلر و مینی چیلر که برای ایجاد آب سرد و انتقال آن به واحدهای درون ساختمان مانند فن‌کوئل و هواساز از طریق لوله‌کشی، به کار می‌روند. یک سیستم مناسب تهویه با هدف کنترل دما، رطوبت و کیفیت هوای ساختمان ایجاد می‌شود و هدف از کنترل این پارامترها ایجاد یک فضای راحت است که بتوان در آن به امور شخصی و کار پرداخت. شرایطی را که تهویه مطبوع باید در داخل محل زندگی فراهم نماید و برای انسان لذت بخش و مطلوب است دمای 22 درجه‌ی سانتی‌گراد و رطوبت 50%می‌باشد. علم تهویه مطبوع کاربرد بسیار زیادی در طراحی اتاق تمیز و همچنین کنترل آلاینده‌ها در اتاق تمیز دارد.

سیستم های غیر صنعتی بر اساس نیاز محیط های اداری و تجاری و خانگی طراحی شده اند. پکیج ها دستگاه هایی هستند که به تنهایی قادرند تمامی وظایف موتورخانه ها را انجام دهند. امروزه، به جای راه اندازی موتورخانه ها که جای زیادی را میگیرند و همچنین نگهداری و سرویس آنها دقت خاصی را میخواهد، از پکیج استفاده میشود. از ویژگی پکیج ها میتوان به این موضوع اشاره کرد که پکیج ها، به تامین آب گرم مورد نیاز شوفاژ و همچنین آب گرم مصرفی هر یک از واحدهای یک ساختمان به طور مستقل و مجزا می پردازند. امتیاز دیگری که پکیج ها در برابر موتورخانه ها دارند این است که مصرف انرژِی در آنها پایین تر است و بازدهی بهتری برند اخگرتابش دارند.

از انواع این سیستم‌ها دیگ آب گرم، دیگ بخار، کوره هوای گرم، انواع چیلر و مینی‌چیلر میتوانیم نام ببریم. شناسایی بهترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی می‌تواند کمی گره از این مشکل را برای ما باز کند. در این صورت دیگر خیلی بهتر از قبل می‌توانیم خانه‌هایمان را گرم یا سرد کنیم. چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی برق کار می‌کنند و از نظر اقتصادی به صرفه‌تر هستند. این چیلرها صدای کمتری نسبت به چیلرهای جذبی ایجاد می‌کنند و مصرف برق آن‌ها بسیار کم است.

  • به طور کلی می‌توانیم بگوییم که عملکرد سیستم های تهویه مطبوع بر مبنای یک نوع سیال مشخص بوده و گرما و سرما را به محیط های مورد نظر از طریق آن انتقال می‌دهند.
  • کولر گازی های اینورتر مصرف انرژی پایینی دارند و بازدهی و کارایی خوبی دارند.
  • در واقع میتوانیم بگوییم که رادیاتورهای شیشه‌ای بازده‌ای صددرصد دارند.
  • داکت اسپلیت ها در دو نوع معمولی و اینورتر تولید می شوند که داکت اسپلیت اینورتردار به حسگر دمای داخلی مجهز است و می تواند با تغییر فرکانس برق وارد شده، تعداد دور و قدرت کمپرسور را با توجه به دمای محیط تغییر دهد.
  • کولرهای گازی از طریق سیکل تبرید تراکمی، سبب تولید سرما و برودت می‌شوند.

به این شکل که شما می‌توانید با لوله کشی صحیح و از پیش تنظیم شده، در زمان واحد از یک فن کویل سرمایش و گرمایش مجزا دریافت کنید. به این صورت قادر خواهید بود که در یک فضای مشخص، سمتی را گرم کرده و در سمت دیگر سرمایش ایجاد کنید. مهمترین تفاوت این دو سیستم در استفاده از سیستم‌های لوله‌کشی آن است. به دلیل عدم استفاده از سیستم لوله‌کشی در نصب رادیاتورهای شیشه‌ای، هیچ هدررفت انرژی از طریق لوله‌ها صورت نمی‌گیرد.

یکی دیگر از دستگاه های سیستم تهویه مطبوع، کولر گازی است که با گرفتن هوای داخل ساختمان و هدایت آن به فضای خارج سبب خنک سازی محیط مورد نظر خواهد شد. در واقع این دستگاه سرما و برودت را از طریق سیکل تبرید تراکمی ایجاد می‌کند. کولرهای گازی را می‌توان به 2 دسته کولرهای یک تکه و کولرهای دو تکه (اسپیلت) تقسیم بندی نمود.

معایب فن کویل

آشنایی با انواع سیستم های تهویه مطبوع تهویه گستر راگا-اخگرتابش این ویژگی باعث شده که برای ایجاد گرما گزینه مناسبی نباشد، چراکه در کشور ما ایجاد سیستم های گرمایشی با استفاده از جریان برق بسیار هزینه بردار هستند، اما در زمینه ایجاد سرما مانند سیستم GHP به صرفه است و گزینه مناسبی به شمار می‌آید. نکته قابل توجه در مورد این سیستم هوشمند این است که قابلیت عیب‌یابی خودکار دارد و در صورت بروز مشکل، بدون ایجاد دردسر می‌توانید آن را پیگیری کنید. این سیستم همچنین در همه نوع آب و هوایی کاربرد دارد و از آن می‌توان در مناطق مختلف استفاده کرد. برای استفاده از چیلر در خانه یا هر مکان دیگری که شامل فضاهای جداگانه است، می‌توانید یک چیلر مرکزی برای کل ساختمان در نظر بگیرید و برای هر اتاق یک فن کویل نصب کنید تا مقدار سرما به صورت جداگانه قابل تنظیم باشد. هزینه نگهداری از این سیستم بسیار کم است؛ چراکه قطعات به کار رفته در آن بسیار کوچک بوده و تعویض آن‌ها هزینه بالایی ندارد.